Dokonalé vertikální zahrady mají zelenou

Obyvatelé velkoměsta s hustým městským rozvojem ztrácí kontakt s přírodou. Porušení ekologické rovnováhy vyvolává nedostatek zeleně. Ale je možné oživit šedé město a betonovou džungli, aniž by došlo ke ztrátě funkčního prostoru. Jde o vertikální zahrady, což je moderní metoda zavádění živých rostlin přímo do interiérů nebo do exteriérů. Je to moderní způsob pěstování a rozšiřování zeleně zejména pro městské oblasti, kde je přírody málo.

 

Graseko

Co je vertikální zahrada

Vertikální zahradnictví je technika designu, kterou lze použít nejen v zahradách nebo na stěbách objektů. Taková přeměna balkonů na skutečné letní oázy nemusí být omezena na balkonové boxy a květinovou zahradu. S minimálním prostorem, ale krásnými kvetoucími stěnami lze dosáhnout úžasného přírodního světa, kde se člověk bude cítit skvěle a příjemně. Nejen balkony se tak proměňují ve skutečnou rekreační oblast.

Vertikální zahrady to není jen břečťan

Zakladatelem těchto zelených ploch je francouzský botanik a přírodovědec Patrick Blanc. Jeho vášní byly odjakživa rostliny, kterým se věnoval již od dětství. Blanc začal experimentovat s designem ve svém domě na pařížském předměstí. Podařilo se mu vytvořit skutečnou tropickou džungli s bujnou vegetací a exotickými rostlinami. Atmosféra džungle byla také spojena s teplým a vlhkým vzduchem domu a ptáky, kteří létali místnostmi jako v lese. Podle něj by rostliny, které tvoří vertikální zahradu, se měly navzájem spojovat velikostí, harmonizovat barvou a strukturou listů, vytvářet tak jedinečný vzor, ​​barevné přechody a reliéf kompozice.

Realizace vertikální zahrady

Pokud jde o stavební systém, ten je jednoduše založen na konstrukci kovového materiálu, který je kompaktní, samonosný nebo připevněný k budově pomocí speciálních svorek podle požadavků a typu. Vertikální zahrady se mohou realizovat v modulárním systému, kdy jsou jednotlivé květináče instalovány vedle sebe a tyto pěstební nádoby pro jednu rostlinu mohou pojmout až 6 litrů substrátu. Ten samozřejmě zajistí její bujný růst a optimální zadržování vlhkosti. Každá pěstební nádoba je opatřena odtokovými otvory. Tyto vertikální zahrady jsou vhodné pro interiér, třeba do přijímacích hal nebo do kanceláří.

Výhody vertikálních zahrad

Vytvoření vertikálních zahrad přináší řadu výhod, jakož i estetických, praktických a funkčních. Fasáda pokrytá vegetací může být ve skutečnosti termoregulována, což je zaručeno transpirací rostlin, díky nimž je vzduch čerstvější, zatímco vzduch samotný cirkuluje vnitřním prostorem.

Vertikální zahrady nejenže zdobí a zpestřují design, ale také čistí vzduch od škodlivých látek a alergenního prachu, zvyšují úroveň vlhkosti a naplňují vzduch kyslíkem. V mnoha bytech a kancelářích jsou rostliny obvykle uloženy na parapetech nebo na speciálních objemných stojanech, které nejsou ničím výjimečným. Vertikální zahrady jsou novým přístupem k domácímu zahradnictví. Rostliny zde přicházejí do popředí a vytvářejí skutečný rostlinný obrázek.

Vertikální zahrady jsou skvělým antistresovým prvkem každého interiéru.