Epoxidové podlahy a nátěry

Epoxidové podlahy a epoxidové nátěry na podlahu jsou velice oblíbené a to především pro svoji dlouhou životnost a vysokou odolnost vůči vlhkosti, mechanickému i chemickému poškození. Navíc díky různým příměsím je možno jejich estetický vzhled zajímavě vyladit, což epoxidovým podlahám dále přidává na popularitě. Epoxidové podlahy a epoxidové nátěry na podlahy jsou dodávány v různých verzích, dle účelu.

Samonivelační epoxidové nátěry

Epoxidové nátěry se samonivelačními vlastnostmi jsou ideální pro dosažení hladkých a rovnoměrných povrchů. Tyto podlahové nátěry jsou zvláště vhodné pro prostory s vysokými nároky na čistotu a estetiku, jako jsou showroomy, sklady, garáže nebo nemocnice. Samonivelační epoxidy jsou aplikovány v poměrně tlusté vrstvě, což umožňuje vyplnění drobných nerovností a prasklin v betonové podlaze.

Malíři Brno

Epoxidové nátěry odolné proti chemikáliím

Tento typ epoxidového nátěru je připraven tak, aby odolával agresivním chemikáliím, jako jsou kyseliny, louhy a rozpouštědla. Epoxidové podlahy těchto vlastností jsou vhodné například pro laboratoře, průmyslové provozy a místa, kde dochází k častému vystavení chemikáliím. Poskytují vynikající ochranu podlahy a prodlužují její životnost i v náročných podmínkách.

Epoxidové nátěry s protiskluzovými vlastnostmi

Bezpečnost na pracovišti je prioritou, a proto epoxidové nátěry s protiskluzovými aditivy představují důležitou kategorii. Tyto nátěry jsou obohaceny o materiály, jako jsou písek, skleněné mikrokuličky nebo jiné abrazivní částice, které zvyšují trakci a zabraňují skluzu. Jsou ideální pro rampy, schodiště, kuchyně, dílny a další místa s vyšším rizikem uklouznutí.

Epoxidové nátěry dekorativní

Trendem v nátěrech podlah jsou epoxidové nátěry dekorativní, které lze aplikovat v celé řadě různých barev a vzhledů. Výjimkou nejsou ani metalické odstíny či imitace mramoru. Dekorativní epoxidová podlaha plní klasickou funkci ochranou, ale rovněž zvyšuje estetičnost prostoru.

Epoxidové nátěry se zvýšenou mechanickou odolností

Jedná se nejčastěji o sklady, překladiště, výrobní haly či jiné exponované prostory, kde je kladen vysoký důraz na maximální odolnost podlahy. Epoxidové nátěry do těchto prostor se zvýšenou mechanickou zátěží jsou opatřeny složkami, který finální vrstvu podlahy více zpěvní a ta je poté kompaktnější a odolnější.

Epoxidové nátěry odolnější proti vlivům počasí

Na trhu existují také epoxidové nátěry určené přímo do venkovních prostor, které jsou výrazně odolnější vůči vlivům počasí (UV záření, déšť, sníh a výkyvy teplot). Epoxid samotný sice může být náchylný k UV degradaci, tyto venkovní nátěry jsou často modifikovány nebo kombinovány s dalšími materiály, jako jsou polyuretan nebo akryl, aby byla zajištěna lepší odolnost vůči slunečnímu záření a dlouhodobá stálost. Venkovní epoxidové nátěry jsou ideální pro sportovní hřiště, terasy, parkoviště a další venkovní prostory, kde je potřeba odolná a snadno udržovatelná podlahová úprava.

Epoxidové nátěry s tepelnou odolností

Tepelně odolné epoxidové nátěry jsou navrženy tak, aby vydržely vysoké teploty bez poškození. Tyto nátěry jsou vhodné pro prostředí, kde může docházet k vystavení podlah extrémním teplotám, například v pekárnách, kovárnách nebo u pecí.

Epoxidové nátěry pro speciální použití

Vývoj epoxidových nátěrů se již dostal tak daleko, že jsou na trhu k dostání také speciální nátěry pro speciální aplikace. Příkladem může být elektrostatická disipace (ESD) pro místnosti vyžadující kontrolu statické elektřiny, nebo nátěry s antimikrobiálními přísadami pro zdravotnické a farmaceutické provozy. Tyto speciální nátěry poskytují nejen ochranu podlahy, ale také přispívají k bezpečnosti a hygieně v citlivých prostředích.