Finská sauna a několik řádků o ní

Podle finských vědců mají pravidelné návštěvy sauny příznivý vliv na zdraví. Sauna je už po od nepaměti jako určitý druh rituálu a po celou tu dobu zaznamenala jistě novou podobu. Jaká byla finská sauna dříve a jaká je nyní?

Trochu historie

Finská sauna představovala v minulosti místo, které nebylo jen jako lázeňský odpočinek, ale bylo to zejména místo společenského setkávání, obchodních jednání a přátelských schůzek. Taková sauna prakticky plnila mnoho rolí a té dnešní sauně se podobá zejména co se týká relaxace a odpočinku. Moderní sauna dnešní podoby se objevila někdy v devatenáctém století. Dnes je sauna brána jako součást každého wellness centra a ve Finsku dokonce každého domu. Zde můžeme hovořit o tradici. Finské sauny zaujali zejména cestovatele, kteří brázdili světem a toužili objevovat stále nové a nové skutečnosti s lidského života. Díky jejich zvědavosti se sauny přesunuly i k nám, do středu Evropy.

Blahodárné účinky sauny

Finská sauna má také blahodárné účinky nejen na naše zdraví, ale i na naši duši i mysl. Je vlastně centrem odpočinku a relaxace, kdy stres necháváme za dveřmi a snažíme se nevnímat okolí. Tady si můžeme také utříbit myšlenky a volně dýchat. Pravidelným saunováním můžeme zvýšit svou obranyschopnost a tím bude naše tělo odolnější vůči virovým onemocněním. Co se týká zdraví, tak zde můžeme říci, že finská sauna má velmi pozitivní účinky na naše cévy a kardiovaskulární systém, prokrvuje mozek a i je velmi prospěšná i pro jedince s dýchacími problémy. Tělo se v sauně vlastně potí a vyplavuje tak veškeré toxiny. Je zde třeba dodržovat pitný režim. Můžeme zde mluvit také o zlepšení pleti a pokud chceme trochu zhubnout, je i sauna pro tyto účely vhodná. Nečekejme ovšem úbytek váhy za pár dní.

Rozdíly mezi finskou saunou a infrasaunou

Klasická finská sauna je velmi oblíbená a najdeme ji například v různých wellness centrech a sportovních centrech. Teplota je zde kolem 85100 °C, vlhkost se zde pohybuje v rozmezí mezi 1240 %. Zvlhčit vzduch ve finské sauně můžeme poléváním kamenů, které jsou umístěny na saunových kamnech. Můžeme použít také esenciální olej. Navíc zde můžeme kontrolovat jak vlhkost vzduchu tak i teplotu. Topné těleso můžeme například ovládat na dálkové ovládání a přidá nám tak další plus pro komfortní výbavu. Co se týká kamen v sauně, máme prakticky dvě možnosti, buď si pořídíme kamna elektrická nebo můžeme mít kamna na dřevo, která jsou velmi oblíbená. jsou sice trochu náročnější na svou údržbu a přípravu sauny, ale za to jsou autentičtější.

Co se týká infrasauny, tady musíme zmínit fakt, že ji lze zabudovat prakticky kamkoliv. Je proto velmi oblíbená i zejména pro nízké náklady na provoz. Samozřejmě ani v tomto případě nesmíme zapomenout na ochlazování. proto je velmi důležité mít po ruce u každé sauny sprchu nebo bazén, ve kterém se tělo může ochladit.