Jak se zdravě napít vody z kohoutku?

Pokud si vzpomínáte na velký test balených vod a jejich porovnání s vodou z kohoutku, závěrem tohoto testu bylo, že voda z kohoutku není o nic horší, ba dokonce zdravější než klasické balené vody. Ale je tomu skutečně tak? Příliš optimističtí a optimismem zaslepení bychom nebyli. Rektifikace vody pořád není na nejvyšší úrovni. Ale jak i přesto můžeme filtrovat vodu z obyčejného kohoutku tak, aby byla zdraví nezávadná?

Na dnešním trhu se dají najít baterie, které již mají v sobě integrovaný vodní filtr, které čistí vodu od těžkých kovů a jiných příměsí, snížují její tvrdost. Takové baterie mají dvě páky: jedna reguluje proud obyčejné vody, druhá – té filtrované. Baterie 2 v 1 mohou být konstruovány různě – buď s jedním otvorem, nebo se dvěma. V jednootvorových (např. značka Grohe) bateriích v jednom chrliči se nacházejí dva nezávislé kanály, kde jedním vodovodní voda, horká a studená, druhým teče již filtrovaná voda. Čistá voda se dostává z centrální části aerátoru a nepřichází do styku s vodovodní. Baterie je vybavena indikátorem, který signalizuje výměnu filtru po 600l vody.

Dvouotvorové modely nabízí například výrobce BLANCO, který sice nedodává filtr v základním balení, ale do systému baterie lze nainstalovat téměř jakýkoliv filtr od jakéhokoliv výrobce. Jak již napovídá název, takové baterie mají dva oddělené otvory, kterými teče filtrovaná a vodovodní voda. Jinou variantou může být i to, že v baterii se často filtruje i vodovodní voda. Takové baterie jsou vybaveny omezovačem teploty, a jeden filtr vystačí až na 40l vody denně (celkem na 7500 l průtokové vody).