Jak správně vybrat polyuretanové nátěry na podlahu?

Je to otázka, kterou rozhodně neřešíme denně. Podlaha je pro nás tématem hlavně tehdy, když se stěhujeme do nového nebo plánujeme rozsáhlou rekonstrukci. U našich předků byla tato záležitost vyřešená silnou vrstvou udusané hlíny, v moderní době už máme naprosto odlišnou představu o domácím komfortu. Jak si správně vybrat? Polyuretanové nátěry na podlahu mají několik různých forem a lze je využívat také v potravinářských provozech. Hodí se například na balkony, ale stejně tak i na místa, kde se bude parkovat. Sečteno a podtrženo, mají dlouholetou životnost a snesou toho opravdu hodně!

Malovaní pokojů Brno

Hodí se do různorodého prostředí

Výhodou polyuretanových nátěrů je bezesporu jejich univerzální využití. Mohou být spojené s vyššími počátečními náklady. Na druhou stranu, jde také o investici na velmi dlouhé období, která se ve finále ekonomicky vyplatí. Hodí se například na ocelové konstrukce, střešní plechy, stožáry nebo skladovací kontejnery, možností využití je celá řada. Snoubí se v nich odolnost a estetika, tedy dva velmi důležité aspekty. Jaké typy polyuretanových nátěrů na podlahy rozlišujeme?

  • Nátěry na vodní bázi. Jsou ekologické, snadněji se čistí a jsou dobrou volbou pro interiéry.
  • Rozpouštědlové nátěry. Odolnější a ideální hlavně pro exteriéry, snesou také značnou zátěž.
  • Životnost polyuretanových nátěrů se může počítat i na celou generaci, záleží také na údržbě.

Jak udržovat polyuretanovou podlahu?

Polyuretanové nátěry na podlahu vyžadují určitou formu údržby, která může významně prodloužit životnost. Nepoužívejte drátěnky nebo kartáče s tvrdým vlasem, nečistěte podlahu první týden po aplikaci nátěru a co je pravdu důležité, nábytek přesouvejte jen velmi opatrně, tedy zdviháním, a ne posouváním po podlaze. Kdy jsou tyto nátěry vhodné? V jakých případech o nich lze uvažovat?

  • Povrch PVC podlahy je nějak mechanicky poškozený nebo vykazuje jiné problémy (škrábance).
  • Problémy vznikají i díky agresivní chemii, dezinfekcím a UV záření. Skvrny už nikdo neodstraní.
  • Vysoce kvalitní polyuretanový nátěr nabízí překrytí těchto problémů a dlouholetou výdrž.

Jak se na nátěry připravit?

Podklad musí být dokonale čistý, hladký, a především také suchý, jinak nelze pracovat. Moderní nátěry polyuretanových podlah se aplikují různě, může jít o klasický štětec, válec nebo také postřik. Barevný ochranný a renovační nátěr lze využít všude, kde už došlo k velkému opotřebení povrchu. Výhodou polyuretanových nátěrů je hlavně vysoká pevnost a odolnost. Nátěr má ideální vlastnosti pro provozy, jako jsou chladírny, průmyslové areály nebo laboratoře. Nevadí mu totiž mrazivé ani velmi vysoké teploty. Údržba není náročná a pravidelné čištění zabere jen minimum času.