Jak vymalovat celoroční mobilní dům

Pořídili jste si celoroční mobilní dům a chcete jeho interiér proměnit k obrazu svému? K tomu jistě patří také nová výmalba. Některé celoroční mobilní domy mají dekorativní obložení, najdou se však také ty, ve kterých jsou klasické omítky. Jakou barvu je vhodné do malého interiéru zvolit? Můžete si dovolit i tmavé odstíny? A co všechno vlastně malování obnáší?

Vymalovat neznamená jen koupit barvu a váleček

Když se rozhodnete malovat, neznamená to jen koupit plechovku s barvou a váleček. Stěny a celé pokoje je potřeba na malování přichystat. Pokud máte zcela nový celoroční mobilní dům, bude to jednoduché, jelikož vám spousta prací odpadne. V případě, že byl váš mobilheim již používaný nebo se ho chystáte rekonstruovat, je potřeba počítat s několika kroky před samotnou výmalbou.

Celoroční mobilní domy

Nejprve je třeba zjistit, zda na stěnách nejsou nějaké nerovnosti. Ty je případně potřeba opravit. Lze to udělat pomocí tmelu nebo třeba sádry. Po zaschnutí je nutné stěnu zabrousit do hladka. V případě, že jsou na stěnách nánosy staré barvy, která se loupe nebo je příliš tmavá a špatně by kryla, je nutné tuto barvu oškrábat. V každém případě je velice důležité stěny umýt od prachu, pavučin a dalších nečistot. Jestliže jsou na nich skvrny od pastelek, fix nebo mastnota, použijte ocet a vodu.

Ještě před začátkem těchto prací je vhodné odstranit nábytek nebo ho přikrýt plachtou, stejně jako podlahu. Vypínače, zásuvky, parapety a dveře byste měli oblepit páskou. Jedině tak zabránite tomu, že se barva dostane tam, kam nemá. Pak už je možné se pustit do samotného malování.

Do malého prostoru raději světlé barvy

Celoroční mobilní domy mají poměrně malé pokoje. Vhodné je tedy vymalovat klasickou bílou barvou. Pokud si barvy přeci jen neodpustíte, je lepší vybrat světlejší tóny. Tmavé barvy lze použít jen částečně na výklenky, případně na jednu stěnu. Světlé barvy potom vystoupnout a tmavá část se upozadí.

Použít můžete jak studené, tak teplé barvy. Studené barvy jako je modrá, zelená nebo hnědá se hodí do místností, kde se spí. Tedy do dětského pokoje nebo do ložnice. Naopak teplé barvy jako je třeba žlutá či oranžová jsou vhodné do kuchyní a jídelen. V současné době jsou však oblíbené decentní barvy jako je béžová, smetanová nebo šedá. Tyto barvy se pak dají vhodně kombinovat s vybavením domu.

Pokud máte rádi časté změny, jsou právě pro vás neutrálnější barvy skvělým řešením. Základní vybavení bytu jako jsou koberce, sedací souprava nebo nábytek budou ladit se stěnami a doplňky můžete různě střídat. Celoroční mobilní dům dostane úplně jiný šmrnc v případě, že koupíte barevné polštáře, svíčky či jiné dekorace.

Volte omyvatelné barva

Omyvatelné barvy patří k těm dražším. Vyplatí se však do nich investovat peníze. V případě, že je v kuchyni ušpiníte od jídla nebo je vaše malá ratolest pomaluje, stačí vzít jen jarovou vodu a stěny otřít stejně jako stůl nebo podlahu. Stejně tak jsou omyvatelné barvy vhodné pokud s vámi v celoročním mobilním domě žijí zvířátka. Pokud se na stěně objeví otisky jejich tlapek, snadno zeď zase vyčistíte.