Když se řekne fládrování, většina lidí netuší, co si má pod tímto slovíčkem představit. Jde o techniku, která se používá již mnoho let a původně byla využívána k renovaci dřevěného nábytku či dveří.
Patříte-li k těm, kteří o technice známé jako fládrování ještě nikdy neslyšeli, pak jste ve správnou chvíli na správném místě. Dříve šlo o techniku využívanou jako náhrada za dýhování – byla totiž podstatně levnější a přinášela velmi pěkné výsledky. Celé kouzlo spočívalo v kousku šikovné gumy a špetce lidské trpělivosti. Tahle kombinace dala vzniknout nádherné imitaci dřeva na takových materiálech, jako je třeba dřevotříska, tvrzený papír, lamino nebo plast či plech.
Techniku fládrování na skříni, dveřích nebo třeba komodě či truhle po babičce zvládnete při troše trpělivosti sami, kdo si netroufá, ten si může pozvat profesionála. Vezměte do ruky gumovou stěrku a s její pomocí ozdobte starý nábytek, který má svá nejlepší léta za sebou.
Nejčastěji se při technice fládrování využívají barvy napodobující dřevo. Rozhodně se ale nemusíte omezovat pouze na ně, kresba s pomocí stěrky totiž vypadá báječně i v kombinaci s tolik oblíbenými pastelovými odstíny, které jsou v poslední době stále více v kurzu.
Při fládrování doporučujeme používat vodou ředitelné barvy vhodné pro použití v interiéru. Tyto barvy nejenže nezapáchají, ale také velmi dobře schnou a to je žádoucí. Horní vrstva může být tvořena hustější lazurovací barvou mající tmavší odstín nežli je odstín základu. Jakmile barva dobře zaschne, můžete ji jednou či dvakrát přelakovat bezbarvým lakem.