Jak často by se měla provádět výmalba bytu?

Výmalba bytu není jen estetická záležitost, která lahodí našemu oku. Nátěr na stěnách by se měl pravidelně obměňovat také z hygienického hlediska. Proč a jak často byste si to doma měli vymalovat?

Malířství Procházka

Barvy na stěnách neslouží jen pro potěchu oka

Doma to všichni chceme mít krásné, útulné, vkusně zařízené – inu zkrátka podle našich představ. Chceme se zde cítit dobře, proto pečlivě volíme nejen nábytek a další vybavení, ale také výmalbu zdí. Většina lidí si myslí, že barvy na stěnách slouží jen pro potěchu oka. Pravda je ale taková, že výmalba bytu či domu má i jiný účel.

Pravidelná výmalba bytu kvůli hygieně

Mezi lidmi se traduje domněnka, že malovat stačí jednou za deset let. Pokud zdi nejsou kdovíjak špinavé, pak se spokojí s představou, že po deseti letech barvu obnoví a mají splněno. Ve skutečnosti byste doma měli malovat daleko častěji.

Proč?

Jedním z hlavních důvodů, proč by se výmalba bytu měla provádět dříve nežli jednou za již zmiňovaných deset let, jsou bakterie, které se drží ve staré malbě. Na té se kromě bakterií usazuje také prach a další nečistoty, nemluvě o pachu nebo flekách, které se mohou objevit.

Jak často doma malovat?

Ideální frekvence pro malování bytu nebo domu je jednou za 2 až 5 let. Samozřejmostí je vymalovat byt, do kterého se nově stěhujete po předchozích obyvatelích. Poté jej stačí vymalovat jednou za 5 let, máte-li malé děti nebo s vámi doma žijí domácí mazlíčci, pak byste měli malovat jednou za 2 roky.

Častější výmalba bytu by měla probíhat také v místnostech, kde se více práší – na mysli máme kuchyň, dětský pokoj nebo chodbu.

Barvy nám pomáhají cítit se lépe

Je všeobecně známo, že barvy na nás nějakým způsobem působí a mají na nás vliv. Mají vliv na naše pocity i reakce, ovlivňují také naše vnímání a způsobují, že se doma cítíme dobře, spokojeně a příjemně. Nové vymalování stěn u vás doma je proto fajn nejen z hygienického hlediska, ale také z toho estetického – vymalovat nestojí svět a rázem máte pocit, že to doma máte nové a pěkné.