Jestliže jsme se přestěhovali do staršího bytu nebo domu a máme v něm staré parkety, nastává najednou otázka, zda podlahu vyměnit nebo ji renovovat. velice důležitým faktem je posouzení stavu podlahy. Pokud nám technik odpovídající firmy sdělí, že podlaha je ve stavu, kdy to opravdu nemá cenu, je to zcela jasné. pokud ale posoudí stav parket jako vhodný k renovaci, můžeme se pustit do renovace.
V tomto případě totiž musíme konstatovat, že kvalita parket je velmi vysoká. Jsou totiž ze dřeva a dřevo jak víme má nejen velmi dobré vlastnosti, ale je také velmi kvalitním přírodním materiálem, kterému se nic nevyrovná. K jejich výrobě se používá mnoho druhů dřeva, jako je dub, buk, smrk, borovice nebo třeba jasan i modřín. Můžeme se ale také kochat exotickými dřevinami, kde musíme ale počítat s vyšší cenovou nabídkou. Jsou ale stejně kvalitní, jako ty středoevropské dřeviny.
Máme – li doma domácího mazlíčka, nebo jsou parkety mechanicky opotřebeny, máme důvod pro renovaci. Také stará a zašlá podlaha tak může dostat nový kabát, když k tomu budeme přistupovat zodpovědně. Můžeme tak totiž ve výsledku dostat podlahu, kterou nemá široko daleko nikdo jiný. Parkety se vyznačují nejen svou kvalitou a pevností, ale jsou mnohdy i v různých mozaikových provedeních a tak po renovaci jí dáme úplně novou tvář. Takto zrenovovaná podlaha nám může zdobit celou místnost a v mnohých případech se může stát dominantou celého domu. Historické budovy, jakými jsou například zámky a zámečky se doslova pyšní takovýmito podlahami. Aby vydrželi co možná nejdéle, je třeba se ovšem o dřevěné podlahy a parkety dobře starat. Zaručují nám tak dlouhou životnost a po renovaci je možné, že budou sloužit i několika generacím.
Dřevěná podlaha i parkety se musejí před samotnou renovací dobře vybrousit, aby se tak odstranili veškeré nečistoty, které se za ta léta používání nahromadila, ale zejména se odstraní staré laky a nátěry. V případě, že by se to neudělalo, by nám hrozilo, že v posledních fázích by nám povrchová úprava nevykazovala kýžený výsledek. V této fázi broušení se může podlaha snížit až o 2 mm a v případě, že je potřeba jednotlivé parketové dílce vyměnit, tak to udělejme. Musíme dbát také na to, že podklad pod parketami musím být čistý a rovný, jinak hrozí deformace celého povrchu. K dispozici je dnes široký výběr lepidel, která jsou určena pro lepení parket a i jiných podlahových krytin. V žádném případě nepoužíváme na jakoukoliv úpravu dřevěných parket silikonové tmely, které jsou mastné a zanechávají tak ne zrovna ideální skvrny pro renovace.
V další fázi renovace je třeba vyplnit veškeré mezery a dírky, které se objevily. Není to žádná hrůza, jde o zcela běžný postup. Je třeba si ale namíchat dostatečné množství speciálního tmelu a dobře vše vyplnit. Balená také většinou obsahuje i tvrdidlo, které usnadňuje schnutí tmelu. Ten se může nanášet celoplošně nebo jen v potřebných místech.
Ale i tady jistě platí, že pokud se na takovou renovace necítíme sami, raději si pozvěme na pomoc odborníky, kteří tomu rozumějí a ví, jak svou práci dělat dobře a kvalitně. Máme tak jistotu, že podlaha bude kvalitně zrenovovaná a bude mít dlouhou životnost.
Pokud máme takto připravenou podlahu, můžeme přistoupit k závěrečnému broušení, které odstraní přebytečný tmel a podlahu ještě můžeme prakticky vyrovnat. Parkety prakticky dostanou i jiný odstín, takže ve finále můžeme mít daleko lepší podlahu, než doposud. A co si budeme povídat, kvalitní dřevěné podlahy a parkety dávají našemu domu dokonalost a styl.
Na závěr musíme parkety také ošetřit povrchovou úpravou. Nejběžnější je samozřejmě lakování, pak můžeme zvolit také olejování nebo voskování. Záleží na tom, jakou máme představu. Ve všem nám mohou poradit právě specializované firmy a těch je dnes na trhu celkem mnoho.